МСС 19, Редактиран (2013)
Промените (IASB на 16 юни 2011 г.) влизат окончателно в сила от 31.12.2013.
От счетоводна гледна точка, промените изискват отпадане на "коридорният подход" (разсрочването на загуби/печалби за бъдещи периоди) и отчитане на печалбите/загубите диференцирано в зависимост от тяхна относителна сигурност.
Тези промени са в сила за годишни периоди започващи на или след 1 януари 2013 г. със задна дата, с много малко изключения. Ранното прилагане е позволено.
Промени в МСС 19 Доходи на наети лица, публикувани от IASB на 16 юни 2011 г. доведе до значителни промени в отчитане на пенсионните планове с дефинирани доходи. Има
и редица други промени, включително промяна на времето за признаване на доходи при прекратяване, класификация на краткосрочните доходи на наети лица и оповестяване на плановете с дефинирани доходи.
Акценти от промени в план с дефинирани доходи счетоводна включват:
Актюерските печалби и загуби се изисква да бъде признава в друг всеобхватен доход (OCI) и постоянно изключени от отчета за приходите и разходите.
Очакваната възвращаемост на активите на плана вече няма да бъде признавана като печалба или загуба. Очакваната възвращаемост се изчислява с помощта на дисконтовия процент използван за оценка на задължението за пенсия.
всички разходи за минали периоди ще бъдат признати в по-ранното: изменението/съкращаване е налице, или когато предприятието признава свързаните с тях разходи за преструктуриране или прекратяване.
Счетоводното отчитане на доходите след напускане, и по-специално, планове за дефинирани доходи са най-значително засегнати от МСС 19R(ревизиран).
Незабавно признаване на промените свързани с пенсионните активи и пасиви
Съгласно МСС 19(стар), следните опции бяха на разположение за отчитане и признаване на актюерските печалби и загуби:
• Незабавно признаване чрез OCI
• Незабавно признаване в печалбата или загубата
• Отложено признаване в печалбата или загубата (т.е., коридор подход)
МСС 19R елиминира тези опции, като изисква незабавно признаване чрез OCI.
Това е значителна промяна за тези дружества, които прилагат коридорен подход и отчитат финансовите си резултати прилагайки международните счетоводни стандарти. При този подход, субектите можеха да отложат признаването на актюерски печалби и загуби, ако нетните кумулативни непризнати стойност на актюерските печалби и загуби не надвишава коридор (Т.е. промени, над по-голяма от 10% на дефинирани доходи задължение и 10% от справедливата стойност на активите на плана).
!!! дружествата отчитайки резултатите си по национални стандарти (СС19) могат да продължът да прилагат "коридорен подход"